Astoņās dienās nolaivot Gauju (I daļa)

Astoņās dienās nolaivot 381 kilometru Gaujā? Ko gan tas varētu prasīt un nozīmēt? Tādi jautājumi radās vien divas dienas pirms ekspedīcijas sākuma, kad beidzot sāku saprast, uz ko esmu parakstījies.

Pirmā latviešu dokumentālā skaņu filma “Gauja” vēstī, ka upes garums ir 381 kilometrs, pēc vecās vīzes mēs nolaivojām visu upi. Mūsdienās gan precizēts Gaujas īstais garums, kas veido 452 km.

Ideju par ekspedīciju Gaujā Instagram stāstā [2018. gada martā] ielika mans čoms Kristers Komarovs. Nelielam priekšstatam: mēs ar Kristeru mācījāmies vidusskolā vienā klasē, domu un mērķu gājiens mums ļoti sapasē, viena no mūsu draudzības artērijām ir sports. Kristeram vairāk patīk aktivitātes dabā – skriešana, riteņbraukšana, makšķerēšana, apkārtējās vides izzināšana…

Manas aktivitātes pie dabas ir ekvivalentas triatlonam [peldēšana, riteņbraukšana, skriešana], kuru pats esmu, pāris reizes pieveicis. Viens no maniem interešu pamatpostulātiem ir arī hokejs. Tas gan būtu pavisam cits stāsts.

Atgriežoties pie Instagram stāsta, tad es painteresējos par kandidātu atlases laikiem ekspedīcijai. Par laimi, man nevajadzēja iziet atlasi, jo mana kandidatūra tika akceptēta diezgan ātri. Uzzināju ekspedīcijas mērķi: nobraukt 381 kilometru Gaujā. Laivošanas pieredze man nebija liela, biju darbojies ar airu laivu lauku ezerā, vienreiz ar pāris skolas biedriem braucām plezīrā pa Salacu, vairāk praktizēšanās seansus es nebiju apguvis.

Pagāja trīs mēneši, kad ideja atkal uzpeldēja, tagad gan kā pludiņš tā palika stāvam līdz ekspedīcijas sākumam. Diendienā ideja netika apviļāta, bet pa reizei ar Kristeru notika domu apmaiņa. Jūlija beigās aizbraucām uz Kristera riteņbraukšanas komandas biedra “Amatas Laivas” bāzi, kur apskatījām un iepazinām mūsu laivu.

Paldies “Amatas Laivām”

Festivāls “Summer Sound” bija laika atskaites sākums līdz ekspedīcijas startam. Pamazām mēs katrs savā mājvietā, Kristers – Cēsīs, es – Rīgā prātojām un kārtojām mantas somās.

Kristers bija ekspedīcijas galvenais stūrmanis [gan tiešā, gan pārnestā nozīmē], kurš savāca informāciju par maršrutu: Jaunpiebalga – Rīgas jūras līcis. Ņemot vērā, ka vasara mūs šogad lutināja ar spēcīgu sauli un lietus sauso zemi apdāvināja reti, Gaujā ūdens līmenis bija zemākais pēdējo piecu gadu laikā. Loģiskā kārtā un apzvanot paziņas Gaujas augštecē, ziņas nebija iepriecinošas – tur vispār sauss. Mudināju Kristeru ekspedīciju sākt no Vidagas, kur ūdens līmenis bija augstāks un upe ir laivojama. Tomēr mans padoms aizpeldēja kā spļāviens upē. Paralēli maršruta izzināšanai, tapa arī ekspedīcijas logo. Kristers izgatavoja variantu ar tekstu “Gauja9”, tomēr man likās, ka logo var padarīt mazliet pilnīgāku. Šogad gadskaitlī mājo stalta bezgalības zīme, tāpēc cipars logo nomainījās uz astoņi, kas neapzināti mūsu ekspedīciju padarīja vēl izaicinošāku.

381 kilometrs Gaujā bija jāpievar astoņās dienās. Tabulā var iepazīties ar ekspedīcijas maršruta plānu, kuram mēs pielāgojāmies gana veiksmīgi, ieskaitot nakts braucienus.

Diena Distance Kilometri
1.,2. Jaunpiebalga – Lejasciems 71
3. Lejasciems – Vireši 39
4. Vireši – Aņņi 50
5. Aņņi – Spicrāmis 22
Spicrāmis – Strenči 37
6. Strenči – Valmiera 25
Valmiera – Jāņrāmis 31
7. Jāņrāmis – Cēsis 13
Cēsis – Līgatne 18
Līgatne – Sigulda 22
8. Sigulda – Rāmkalni 17
Rāmkalni – Carnikava 36
Kopā                                                381

Septītajā augustā mediju vidē mēs izplatījām preses relīzi, kurā norādījām savu ideju par laivošanu. Diezgan veikli uz ziņu atsaucās Vidzemes Augstskolas studente Amanda Cerbule, kura vēlējās mūs nointervēt par plānoto ekspedīciju ŠEIT. Lielu atbalstu sniedza arī mana tēva “Zariņa Zīmogu fabrika”, kura izgatavoja uzlīmes “Amatas Laivām” un mēs paši varējām izveidot savus ekspedīcijas kreklus. Tajā dienā arī apjautu, ka šis brauciens vairs nav joka lieta, tūlīt viss sāksies!

Varu atzīt, ka mans sagatavošanās posms bija pārāk vieglprātīgs, jo nekonsultējos ar pieredzējušiem tepat blakus esošiem cilvēkiem ekspedīciju un laivošanas jomā [pieredzes padomus publicēšu vēlāk]. Ekspedīcijas laikā izjutu, ka mantu komplekts varēja būt pārdomātāks, tomēr tagad ir mācība nākamajām reizēm.

Astotajā augustā no rīta braucu uz veikalu “Depo”, lai nopirktu ūdens necaurlaidīgo tērpu, miskastes maisus un vēl pāris produktus, kuri tajā brīdī nelikās vajadzīgi, bet ekspedīcijā tie lieki noderēja. Viena no lielākajām kļūdām bija uzticēšanās laikapstākļiem. Visu vasaru valdīja svelme, kas Latvijas apstākļiem bija patīkams pārsteigums. Uzmetot aci laikapstākļiem, rādījās patīkama saule, tāpēc nemaz nepaņēmām līdzi telti. Iesākumā bija plānots, kamēr viens airēs, tikmēr otrs gulēs laivā, tomēr praksē nekas tāds nerealizējās.

Dienas gaitā izdarīju beidzamos darbus un kārtoju pēdējās mantas. Par ekspedīciju interesējās arī “Re:TV” žurnālisti, kuri gribēja tajā pašā dienā filmēt mūsu gatavošanos braucienam, tomēr aizņemtības dēļ tikšanos pārcēlām uz ekspedīcijas laiku. Ap sešiem vakarā biju Cēsīs, kur pēcāk mani savāca Kristers, lai iepirktu pārtiku un dotos uz starta pozīciju. Uz Jaunpiebalgu ar laivu piekabē mūs veda Kristera tētis un morālo atbalstu mašīnā sniedza viņa mazā māsa.

Nonākuši Jaunpiebalgā izkrāmējām visu no mašīnas, un tā mēs palikām vietā, kur Gauja bija tik šaura, aizaugusi un ar zemu ūdens līmeni, ka to varētu noturēt par kādu sūdupīti. Pirmajā vakarā arī sapratu, ka mājās palicis guļamais paklājiņš, tāpēc nakti nācās pārlaist uz plikas zemes. Naktī kārtīgi neizgulējos, jo aukstā zeme un nepierastā cietība viesa korekcijas miegam.

Pirmā nakts bija tikai pats sākums, kam izaicinošam, ko mans cilvēciskais prāts nebūtu nekad iedomājies. To es atstāšu stāsta otrajā daļā 😉

Viena doma par “Astoņās dienās nolaivot Gauju (I daļa)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s